Anahtar Kelimeler: Barajların durumu
  • Çarşamba 17 ° / 2 ° Güneşli
  • Perşembe 20 ° / 5 ° Parçalı bulutlu
  • Cuma 21 ° / 8 ° Parçalı bulutlu

Barajların durumu iyi

Barajların durumu iyi

Havaların soğuk ve yağışsız geçmesine karşın Kızılırmak geçiş güzergahında yer alan Kırıkkale genelinde bulunan barajların su doluluk oranları umut verdi. Kapulukaya Barajında doluluk oranı; kurak giden mevsim şartlarına rağmen yüzde 88 seviyelerinde yer aldı.

 

 

BARAJLAR NE DURUMDA?

Mevsim normallerinin altında yağışsız bir mevsim geçiren Kırıkkale, Devlet Su İşleri Müdürlüğü ortalama verilerine göre yıllık 30 milyon metreküp su tüketimi yapıyor. Kızılırmak nehri güzergahında yer alan barajlar, kurak geçen mevsime karşın su nehirden nasibini alıyor. Bu kapsamda Kırıkkale’ye içme ve kullanma suyu sağlayan ve Kızılırmak Nehri üzerinde yer alan Kapulukaya Barajında doluluk oranı; kurak giden mevsim şartlarına rağmen yüzde 88 seviyelerinde. Diğer bir yandan barajda 123 milyon m³ aktif su hacmi bulunuyor.

 

SU ORANLARI AÇIKLANDI

Ankara sınırları içerinde yer alan ancak Kırıkkale’de yaklaşık 55 bin 000 dekar arazinin sulanmasını sağlayan Kesikköprü Barajı doluluk oranı da yüzde 93 seviyelerinde. Kesikköprü ve Kapulukaya Barajlarının membaında (akış yukarısı) yer alan ve bu iki barajın doluluk oranlarını doğrudan etkileyen Hirfanlı Barajı ise yüzde 43 doluluğa sahip.

 

DÜŞÜŞ GÖRÜLDÜ

Kırıkkale’de yer alan ve 2020 yılı sulama sezonunda aktif olarak sulama yapılan Sulakyurt Barajının doluluk oranı yüzde 55 seviyelerinde. Sulama göletleri olan Yahşihan Mahmutlar Şarklısı, Balışeyh Akçakavak, Keskin Ceritmüminli ve Hasandede Göletlerinin ise 2020 sulama sezonunun bitmesiyle birlikte su seviyeleri düştü. Mevsim şartlarına göre, doluluk oranlarının ilkbahar aylarında artması beklenmektedir. Keskin Büyükceceli Göletinde ise su tutma süreci devam ediyor.