Anahtar Kelimeler: Bordro yaktılar
  • Çarşamba 39 ° / 22 ° Güneşli
  • Perşembe 41 ° / 23 ° Güneşli
  • Cuma 41 ° / 22 ° Güneşli

Bordro yaktılar

Bordro yaktılar

 

Türkiye Kamu-Sen üyeleri, Kırıkkale´de 2020 yılı memur maaş zammını protesto için bordro yaktı.

 

 

TEPKİ GÖSTERDİLER

Türkiye Kamu-Sen üyeleri, Kırıkkale´de 2020 yılı memur maaş zammını protesto için bordro yaktı. Hüseyin Kahya Parkı´nda toplanan grup adına basın açıklaması yapan Türkiye Kamu-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Yücel Karabacak, 2020 bütçesinin memurun bütçesi olmadığını söyledi. Bu bütçeyle 2020 yılının başta kamuda çalışanlar olmak üzere tüm vatandaşlar için geçmiş yıllardan daha da zor geçeceğinin ortaya çıktığını savunan Karabacak, şöyle konuştu:

 

AÇIKLAMA YAPILDI

"Hepimizin bildiği gibi bütçe, devletin gelirlerinin ve bu gelirlerin nerelere dağıtılacağının belgesidir. Biz bu bütçede gelirlerin kamu çalışanlarından kesilen vergilerle elde edileceğini ama gelirin paylaşımında memurun adının dahi olmadığını görüyoruz. Maaşlardan yapılan kesintiler maaş zammını aştı. Milli gelirdeki artıştan dar gelirli ve ücretliler hak ettiği payı alamıyor. Memura bu sene için yapılan toplam zam enflasyon farkı da dahil yüzde 10,26 yani maaşlar şimdiden erimiş durumda."

 

ÖLENLER İÇİN DUA ETTİLER

Karabacak, 2020 yılı bütçesinin memur ve emeklilerin kurban edildiği bütçe değil, memurun bütçesi olmasını istediklerini kaydetti. Memurlar, basın açıklamasının ardından maaş bordrolarını yaktı, temsili olarak 5. Dönem Toplu Sözleşme nedeniyle ölen memur için dua etti.