Anahtar Kelimeler: Demokrasiye büyük ihanettir
  • Çarşamba 17 ° / 2 ° Güneşli
  • Perşembe 20 ° / 5 ° Parçalı bulutlu
  • Cuma 21 ° / 8 ° Parçalı bulutlu

?Demokrasiye büyük bir ihanettir?

?Demokrasiye büyük bir ihanettir?

AK Parti Kırıkkale İl Başkanı Nuh Dağdelen, "27 Mayıs Darbesi, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak; demokrasiye, insanlığa ve vicdanlara yönelik büyük bir ihanettir" dedi.

 

 

27 MAYIS AÇIKLAMASI

Seçilmiş bir başbakanın idama mahkum edilmesiyle demokrasi tarihimizde silinmez bir leke oluşturan 27 Mayıs Darbesi, ilerleyen süreçte askeri otoriteye, milli iradeyi silah zoruyla tahakküm altına alma imkanının kapılarını açtığını ifade eden AK Parti Kırıkkale İl Başkanı Nuh Dağdelen, "Dönemin tek partili CHP yönetimine karşı rekor bir oyla iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa zamanda gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye´ye çağ atlatmıştır. Milli ve manevi değerlerimizi Anadolu topraklarından silmeye çalışan tek parti CHP´sinin antidemokratik uygulamalarını izale eden merhum Menderes, özellikle din ve vicdan özgürlüğü adına atığı adımlarla milletimizin gönlünde taht kurmuştur, Tek parti rejiminin en büyük ayıplarından olan Türkçe ezanı özüne döndürerek. Anadolu´nun dağında taşında, havasında suyunda Ezan-ı Muhammedi´nin tekrar yankılanmasını sağlamıştır. Tek partili hayattan kalma sorunlara çözüm getiren Menderes´in halkla kurduğu sıkı bağdan rahatsız olanlar yalan ve iftiralarla algı oluşturarak darbeye zemin hazırlamıştır" diye konuştu.

 

O DÖNEMLER KAPANDI

Dağdelen, şöyle devam etti: "Milletin iradesini hiçe sayan cuntacı zihniyet, demokratik yönetime antidemokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış ve Yassıada´da hukuk dışı yargılamaların ardından darağacına göndermiştir. Mahkeme Başkanı Salim Başol´un, ´Sizleri buraya likan irade böyle istiyor´ sözleri hukuksuz yargılamaların apaçık yaşandığı bu dönemleri tarihe kam bir sayfa olarak işlemiştir. Üzerinden yarım asrı aşkın bir süre geçmesine rağmen 27 Mayıs Darbesi´nin benzer senaryosu 15 Temmuz hain darbe girişiminde tekrar karşımıza çıkarılsa da milletimiz vakur duruşuyla bu kez bu oyuna izin vermemiştir. 2016 yılında gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı sokağa çıkan milletimizin önemli bir kısmında bu hadise zuhur etmiş ve necip milletimiz bir daha darbelere geçit vermemek için meydanlara dökülmüştür. O zor gecede genç bir annenin: ´Babam Menderes için ağladı, ben Turgut Özal için ağladım, çocuklarımın Recep Tayyip Erdoğan için ağlamasına izin vermeyeceğim!´ demesi bu toplumsal tecrübenin açık bir örneğidir. ´Siper et göğsünü dursun bu hayasızca akın´ dizelerini yaşatırcasına hain darbe girişimine karşı göğsünü siper eden milletimiz, eski Türkiye´de; koalisyonlara yenik düşen, istikrar sağlayamayan, milletin devlet olduğu dönemleri kapatmıştır."

 

RAHMETLE ANIYORUZ

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın liderliğinde Türkiye AK Parti ile birlikle demokrasi düşmanı şer odaklarına milli iradenin gücüyle en sert cevabını verdiğini belirten Dağdelen, konuşmasını şöyle tamamladı: "Demokrasimizin ve özgürlüklerimizin daim olması adına başla Adnan Menderes ile Talin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi ve onları şehit eden demokrasi düşmanlarını unutmadık, unutmayacağız. 27 Mayısların. 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların bir daha asla yaşanmamasını temenni ediyor ve darbe dönemlerinde hayatım kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle, minnetle anıyoruz."