Anahtar Kelimeler: İdareciler utanmalı
  • Pazartesi 31 ° / 15 ° Güneşli
  • Salı 31 ° / 17 ° Güneşli
  • Çarşamba 33 ° / 17 ° Güneşli

İdareciler utanmalı!

İdareciler utanmalı!

Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü 2019- 2020 Eğitim Öğretim yılı, sene başı itibariyle eğitim öğretimin genel durumunu Kırıkkale Valisi Yunus Sezer´in katılımı ile öğretmenevinde gerçekleştirdi. Vali Yunus Sezer, bazı okul idarecilerini eleştirdi ve ?Üç, dört tane ilçemizde 4 yıllık kazanan öğrencimiz yok. Bundan idarecilerin utanması lazım. 17 tane okul müdürümüz toplantılara hiç katılmamış. Bunlar hakkında soruşturma başlattık. Bizim sokaklara bırakılacak evladımız yok´´ dedi.

TOPLANTI YAPILDI

İlk olarak konuşma yapan  Kırıkkale Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi bilgiler verdi. Tüfekçi, "Kırıkkale genelinde 22´ i okul öncesi, 80´sı ilkokul, 77´si ortaokul, 67´u lise ve dengi okul olmak üzere  toplam  246 okulumuz bulunmaktadır. Toplam derslik sayısı 2.820 dir. Öğrenci sayısı;  İlimizde Okul öncesi 3.820, İlkokul 14.000, Ortaokul 16.139, Lise ve dengi okullarımızda 19.018 olmak üzere toplam 53.629 öğrencimiz bulunmaktadır. Ayrıca emek dolu, hummalı bir çalışma neticesinde toplam 421.734 adet ücretsiz ders kitabı öğrencilerimizin sırasına konmuştur. İlimizde kadrolu 3.450 öğretmenimiz bulunmaktadır. Ayrıca yaklaşık 150 ücretli öğretmen görev yapmaktadır. EBA Ortalama Kullanım Süresine göre Türkiye İller sıralamasında  Türkiye 1. si Kırıkkale İlimizde öğretmen ve öğrencilerimizin EBA ?yı  aktif kullanmalarını sağlamak amacıyla yapılan  çalışmaların sonucunda, EBA Ortalama Kullanım Süresine göre Türkiye İller sıralamasında Kırıkkale  Türkiye 1. liğini devam ettirmektedir.

İmam Hatip Okulları Kalite Takip Sistemi Projesi ( KTS ) Türkiye 1. si Kırıkkale Bakanlığımız Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce düzenlenen İmam Hatip Okulları Kalite Takip Sistemi Projesi 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Ekim, Kasım, Aralık, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında 6 ay uygulanmıştır.´´

PROJELER ANLATILDI

Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 2019-2020 eğitim öğretim yılının I. döneminden itibaren, ilimizde eğitimin tüm kademelerinde sosyal kültürel ve sportif etkinliklere çeşitlilik kazandırma, ilimizin eğitim başarısını arttırma, kendine güvenen, çözüm odaklı, geleceğe umutla bakan sağlıklı, mutlu bireyler yetiştirme amacıyla Bakanlığımız 2023 Eğitim Vizyonu ışığında çalışmalar yapmak, Kültürel,Sosyal ve  Sportif Faaliyetler, Yenilikçi Eğitim Uygulamaları, Yönetici ve Öğretmenlerin Mesleki Gelişimleri, Okullar arası Başarı Farklarının Azaltılması, Okullarımızda Ölçe ve Değerlendirme Uygulamalarını yürütmeyi planlamaktayız.  Ayrıca Müdürlüğümüz Ar-Ge Birimimiz Başarıyı Arttırma Komisyonu, 2019-2020 Çalıştay Komisyonu, Kültür ve Sanat Komisyonu, Sportif Faaliyetler Komisyonu, Sosyal Okul Komisyonu kurmuş olup bu komisyonlarda görev alan öğretmenlerimiz planlanan projelerimizi yürüteceklerdir.

ULUSAL ve YEREL PROJELER

AHİLER Kalkınma Ajansı,  4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı, KOP (T. C. Kalkınma Bakanlığı Konya Ovası Projesi Kalkınma İdaresi Başkanlığı ) ,TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında 14 okulumuz proje çalışmalarını yürütmektedir. Ar-Ge Öğretmen Akademisi EğitimleriUlusal ve Uluslar arası Proje Hazırlama Semineri 07-10 Ekim 2019 Sosyal Girişimcilik Eğitimi   23 Aralık 2019  İleri Seviye Sosyal Girişimcilik Eğitimi   24-25 Aralık 2019 Öğrenci Koçluğu Eğitimi   26-27 Aralık 2019 İnnovasyon Mühendisliği Eğitimi    26-27 Aralık 2019 Sosyal Girişimci Gençler  Eğitimi   24-25 Aralık 2019 "Bir Kahvenizi İçeriz" sloganıyla başlayan ve geçen yıl 19.894 velimizi ziyaret ettik. Bu yıl da gönüllü öğretmen ve idarecilerimizle öğrenci ve velilerimizi  ziyaret etmeye devam edeceğiz.´´

50 BİN EL, 50 BİN FİDAN PROJESİ

Proje kapsamında 2018-2019 Eğitim öğretim yılında 10.000 fidan dikimi gerçekleştirilmiş olup, yeni Eğitim Öğretim Yılında da Milli Eğitim Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüğünün ortak çalışmaları neticesinde ilimizde ?Doğaya İzimizi Bırakıyoruz? sloganı ile öğrencilerimizde doğa bilincini kazandırmak ve şehrimizi ağaçlarla yeşillendirmek amacıyla öğrencilerimiz ile Çullu yerleşkesinde Kasım ayından başlayarak 10.000 adet daha fidan dikimi planlanmaktadır. Fikirkale Öğretmenler Odası Projesi Fikir Sizin Kırıkkale Hepimizin Öğretmenlerimizle yüz yüze görüşerek onların fikirlerinden faydalanmak, yaratıcı fikirleri ilimiz eğitim öğretim sürecine entegre ederek yeni kazanımlar sağlamak amacıyla Milli Eğitim Müdürümüz başkanlığında okul ve kurumların öğretmenler odası ziyaret edilerek, öğretmenlerin eğitim ve öğretime dair görüş ve öneriler alınmaktadır. Ayrıca sosyal medyada oluşturulan Fikirkale sayfasında öğretmenlerimiz eğitimde iyi örnekleri paylaşabilmektedirler. 127 okul ziyareti gerçekleştirilmiştir.  Okur Yazar Buluşmaları

Öğrencilerimiz arasında okuma kültürünün yaygınlaştırılması, okuma motivasyonlarının arttırılması amacıyla takip ettikleri ya da okudukları kitapların yazarları ile öğrencilerimizi bu yıl da buluşturacağız.

SPORTİF FAALİYETLER

İl Merkezi 84, İlçeler 40 olmak üzere toplamda 124 adet spor kulübü bulunmaktadır.  Sportif Faaliyetlerdeki Stratejimiz Mevcut kulüp sayısını 145´e çıkarmak Kurulan bütün spor kulüplerinin spor tescilini yaptırmak. Okul Spor Federasyonları oluşturulacak. (3 Adet farklı federasyon) Oluşturulan Okul Spor Kulüpleri Federasyonlarından Konfederasyon oluşturulacak. (Basketbol, Hentbol, Voleybol, Özel Sporcular, Oryantiring, Satranç, Dart, Masa Tenisi, Futbol, Bocce, Softbol ve Beyzbol) Branşlarında hazırlıkları tamamlanarak il içi kulüpler arası müsabakalara katılmak, Kurulan Konfederasyon adına İçişleri Bakanlığına, Gençlik ve Spor Bakanlığına ve Kalkınma Ajanslarına Proje yazarak kulüplerin malzeme ihtiyaçlarını karşılamak.  Yarıyıl Tatilinde müracaatlar doğrultusunda antrenör eksiklerimizi gidermek için İl Federasyon Temsilcileri ile koordineli çalışılarak eksik branşlarda antrenörlük kursları açtırılmaya çalışılacak.

SPOR BAŞARILARI ANLATILDI

20-22 Ağustos 2019 tarihinde Konya Akşehir´de yapılan Minikler Türkiye Halter Şampiyonasında +55 kg da yarışan ilimiz 75. Yıl Ortaokulu öğrencisi Fatmagül İğde TÜRKİYE ŞAMPİYONU oldu. Öğrencimiz, İsrail´de düzenlenecek olan Avrupa Halter Şampiyonasında ülkemizi temsil edecek. 17 Ağustos Spor Salonu´nda gerçekleşen müsabakalarda 55 kiloda Okulumuz 9. Sınıf öğrencisi Berat Can Baloğlu , Erkekler 55 kg Türkiye İkincisi oldu. Yine aynı Okulumuz 11. Sınıf öğrenci Burak SARIKOCA   24-27 Ocak 2019 tarihinde Denizli´de düzenlenen Naim Süleymanoğlu Büyükler Kulüpler Türkiye Halter Şampiyonasında Erkekler +109 kg´da Türkiye Üçüncülük madalyasını almaya hak kazandı. Okullar Arası Türkiye Halter Şampiyonasına katılarak Türkiye Şampiyonu olan ve Avrupa Rekoru için ikinci atışına yapan 75.Yıl Ortaokulu öğrencimiz Aişe Vural Denizlide yapılan Okullararası Türkiye Halter Şampiyonasında; 75. Yıl Ortaokulu öğrencilerinden  Aişe Vural Türkiye Şampiyonu, Kerem Kurnaz Türkiye Şampiyonu, ( 6 kez Türkiye Şampiyonu, 12 kez Türkiye rekoru kırdı. Nurgül Yüksel Türkiye Şampiyonu,  Elifsu Samur Türkiye 3.sü, Sinem Eroglu Türkiye 3.sü oldu.

İtalya´nın Milano şehrinde organize edilen U15-U17 Yıldızlar Avrupa Halter Şampiyonası´nda koparmada Avrupa ikincisi olan Özel Başaran Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencisi Hakan Şükrü Kurnaz (Şu an Türk Milli Takımında sporcu)

BAŞARIYI ARTIRMA PROJESİ

Kırıkkale Eğitimde Başarıyı Artırma Projesi? adlı projemizin genel amacı ilimizdeki eğitimin başarısını ve kalitesini artırmaktır. Bu hedefe ulaşmak için öğrencinin gelişim süreci gerek okul içi gerek okul dışında takip edilerek öğrenme eksikliklerinin geri bildirimler yoluyla anında tamamlanması, yapılacak ortak sınavlar ve kazanım sınavlarıyla eğitimin niteliğinin artırılması amaçlanmaktadır. Bu amaca ulaşmanın ilk basamağı olan 05- 06 Eylül tarihleri arasında Eğitimde Başarı Çalıştayımızı gerçekleştirmiş bulunmaktayız.  Çalıştayda elde edilen sonuçlar eğitim süreçlerinin planlanmasında kullanılmaya başlamıştır.  Üniversite Sınav Sonuçları  Üniversite Sınav Sonuçları 2018 Yüksek Öğretim sınavlarında; KIRIKKALE Eşit ağırlık Puanlamada Tükiye 6. Sözel Puanlamada Türkiye 13. Sayısal Puanlamada Türkiye 17.

VALİ ELEŞTİRİDE BULUNDU

Yunus Sezer ise "Bizim en büyük sorunumuz sistem bozukluğu. Sistemde bazı çarklar dönerken bazı çarklar dönmüyor. Saç ayaklarımı yerlerine oturtmalıyız. Çocukları kimsenin kaderine bırakamayız.  Bizim sokaklara bırakacak çocuklarımı yok. Biz gereken imkanları sunuyoruz. Ben imkan sunmadığım hiç bir şeyin hesabını sormam. Kırıkkale´yi inşallah başarı sıralamasında ilk 5´in için görürüz? dedi.