Anahtar Kelimeler: yağışı çiftçiye umut
  • Çarşamba 33 ° / 17 ° Güneşli
  • Perşembe 33 ° / 15 ° Güneşli
  • Cuma 31 ° / 16 ° Parçalı bulutlu

Kar yağışı çiftçiye umut

Kar yağışı çiftçiye umut

Türkiye genelinde olduğu gibi Kırıkkale´de kendisini gösteren kar yağışından dolayı çiftçiler memnun durumda. Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer, kar yağışından memnun olduklarını ve devam etmesini dilediklerini belirtirken hububat ürünlerinin üzerindeki faydalarına değindi.

EKİLİ ALANLARI KORUYOR
Türkiye´nin önemli tahıl üretim merkezlerinden olan Kırıkkale´de kısa süreli de olsa kar yağışı etkisini gösterdi. Şehir merkezinde karla karışık yağmur şeklinde etkili olan yağışlar çiftçinin yüzünü güldürdü. Kar yağışının hububat ürünleri üzerinde birçok faydası bulunurken, bunlardan en önemlileri ürünün kar suyunu sindire sindire emmesi ve don etkili olduğu zaman bir yorgan vazifesi görerek koruması görülüyor. Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer, kar yağışının yer altı sularını beslemesi ve barajların doluluk oranları açısından çok önemli olduğunu söyledi. Sümer, "Kar yağışında önemli olan yer altı sularının beslenmesi. Yaz ayları için yer altı sularının beslenmesi, barajların doluluk oranlarının yoğunluğu için kar yağışı çok önemli. Kar yağışından memnunuz ve devam etmesini istiyoruz.?

BİTKİLER SOĞUKTAN KORUNUR
Şimdiye kadar bölgemizde eksik olan bir durum yok. Kar yağışında toprak yavaş yavaş suyu emer. Yani su akıp gitmez. Toprak suyu bünyesinde bırakır. Ayrıca eksi 20 derece gibi hava sıcaklıklarında ürünün üzerinde kar olursa bitki dondan etkilenmez. Kar ürünü yorgan gibi örter. Bu sene önceki yıllara oranla kar yağışı daha az. Bu yıl bugüne kadar kar yağdı diyebileceğimiz bir kar yağmadı şuan. Temennimiz kar yağışının daha çok etkili olarak, topraklara ve çiftçiye fazlasıyla umut olmasıdır.

SÜMER BİLGİ VERDİ
Son olarak verimin yüksekliğinin sadece kar yağışı ve yağışla ilgili olmadığı ifade eden Başkan Sümer, şunları söyledi; "İlkbahar ve yaz yağışlarımızı da düzenli alabilirsek verimlerimiz iyi olur. Ancak verim sadece kar yağışı veya yağmurla ilgili değil. Hastalıklar gibi bir sürü etken var. Bunlardan sadece bir tanesi yağış. Buğdayın süt zamanı dediğimiz zaman da lodos yani ters rüzgar 3 gün eserse verimliliğimizi en aşağı yüzde 50 etkiler. Sıcak rüzgar çabuk dönerse buğdayda tane dolmaz. İklimle olan olaylar insanın elinde değil? dedi.