Anahtar Kelimeler: çalışanı için önerge
  • Salı 12 ° / 5 ° Bulutlu
  • Çarşamba 16 ° / 5 ° Parçalı bulutlu
  • Perşembe 16 ° / 2 ° Güneşli

MKE çalışanı için önerge

MKE çalışanı için önerge

Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk; Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu çalışanları hakkında TBMM´de Milli Savunma Bakanı´nın cevaplandırması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.
TBMM´DE GÜNDEME GETİRDİ
TBMM´de önergesi hakkında açıklama yapan MHP´li Öztürk; ?Bilindiği üzere; Kırıkkale´de faaliyet gösteren Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu´na (MKEK) bağlı fabrikalarda gerçekleştirilen üretim faaliyetleri daima tehlikeli işler kapsamında değerlendirilmiştir. Ancak özellikle kurum bünyesinde; parlayıcı, patlayıcı, yakıcı madde üretilen işyerlerinde çalışan, yapıcı/yardımcı personel statüsünde olan veya bu kapsam dışında olup da, bu alanlarda büyük bir özveriyle görev yapan çalışanlarımızın mesaileri, tam olarak tehlikeli işler kapsamında değerlendirilmemektedir. Ödenmekte olan primler de yasal mevzuata uygun olmayıp, mevcut sıkıntılara çözüm bulacak mahiyette değildir.? dedi.
İŞYERİ KAPSAMINA ALINMALI
MKEK´de çalışanların ciddi tehlike altında, risk alarak görev yaptığını belirten Milletvekili Öztürk; ?Geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın gerçekleştirdiği TSK Mühimmat Ayırma ve Ayıklama Tesisi (MAAT) devreye alma töreninde de gündeme gelen, MAAT ve diğer MKEK bünyesinde tehlikeli üretim yapan fabrikaların, tehlikeli işyerleri kapsamında alınması ve ardından buralarda çalışanlara tehlike primi ödenmesi hususu gün geçtikçe önem arz etmektedir.Bu bakımdan; TBMM´de MKEK bünyesinde tehlikeli işler kapsamında çalışanlar ile ilgili Milli Savunma Bakanı´nın cevaplandırması istemiyle yazılı soru önergesi vermiş bulunmaktayım. Geçmişte yaşanan elim kazalar da göz önünde bulundurularak, MKEK´e bağlı fabrikalarımızın 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu´na göre yeniden güncellenmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Buna göre de çalışanlarımıza tehlike primi, risk primi gibi ödeneklerin de yükseltilmesi yerinde olacaktır.? diyerek, iş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda atılacak olan adımların geciktirilmemesini istedi.