Öğretmen Gözüyle Açıklama…
Öğretmen Gözüyle Açıklama…
Tarih: 16.7.2015 02:58:25/ 3297okunma / 0yorum

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Yücel Karabacak, Anayasa Mahkemesi´nin dershanelerin kapatılmasına yönelik düzenleme kararı ile eğitim kurumları yöneticileri kararını değerlendirdi. Karabacak, “Mahkeme kararlarını uygulamamak için bin bir dereden su getirenler kazdıkları çukura düşmüştür” dedi.

 

Açıklama Yapıldı

Türkiye´nin uzun bir süredir dershanelerin kapatılması ve eğitim kurumu yöneticiliği kadrolarına hiçbir kriter gözetmeden, siyasi iktidarın kendi yandaşlarını ataması tartışmalarını yaşadığını söyleyerek, “Milli Eğitim Bakanlığı, tüm eleştirilere, karşı çıkışlara rağmen okul yöneticilerinin, Bakanlık Merkez Teşkilatı yöneticilerinin tüm haklarını bir gecede ellerinden alan, okul yöneticiliği koltuklarına yandaşlarını oturtmayı hedefleyen, dershanelerin kapatılmasını, dershane öğretmenlerinin KPSS´siz MEB kadrolarına atanmasını içeren bir kanun çıkardı. Bu kanunun dershanelerin kapatılması ve dershane öğretmenlerinin MEB kadrolarına atanması ile ilgili maddeleri Anayasa Mahkemesi´nden döndü. Ayrıca edindiğimiz bilgilere göre okul müdürleri ve Bakanlık Merkez Teşkilatı yöneticilerinin durumları ile ilgili madde de iptal edilmiştir. Müdür yardımcıları ve müdür başyardımcılarının durumu netlik kazanmamıştır” dedi.

 

Çok Önemli Bir İptal

Karabacak yazılı açıklamasında şu değerlendirmelere yer verdi: “Öncelikle dershanelerin kapatılması ile ilgili düzenlemenin iptali konusunda şunları söylemek istiyoruz: Türk Eğitim-Sen olarak dershanelerin okullara alternatif kurumlar olmasına her zaman karşı çıktık. Eğitim-öğretimin yapılması gereken yerler dershaneler değil, okullardır. Dershanelerin varlığı elbette ki bizleri mutlu etmez. Ancak dershaneler bir ihtiyaç iken, ortada ciddi bir yarış varken, siyasi hesaplaşmalar uğruna satırcı mantığı ile dershanelerin kapısına kilit vurmak doğru değildir. Bu noktada yapılması gereken dershaneleri ihtiyaç olmaktan çıkarmaktır. Ülkeyi yönetenler dershaneleri ihtiyaç olmaktan çıkarabilirse, o zaman bu işletmeler zaten kendiliğinden kapanır. Üstelik bu işletmelerin maddi zararını karşılamadan kapatılması hukuki de değildir. Bu noktada Anayasa Mahkemesi´nin kararı doğru bir karardır. Tabi şunu da vurgulamak gerekir: Bu sistem bu şekilde devam etmemelidir. Dershaneler okullara alternatif olmamalıdır. O halde ne yapılmalıdır? Yapılması gereken eğitim sistemini belirlenen hedeflere uygun hale getirmek ve dershanelere olan ihtiyacı ortadan kaldırmaktır.  Yoksa ‘benden olmayana hayat hakkı tanımam, dükkânlarının kapısına kilit vururum´ anlayışıyla hareket edilmesinin hukuken kabul görmediği açıktır. Anayasa Mahkemesi´nin bu kararı hukukun geleceği açısından çok önemlidir.”

 

Karmaşık Bir Durum

“Şimdi bu kararın ardından izlenecek yol önem arz etmektedir. Bilindiği gibi dershanelerin bir kısmı temel lise adıyla özel okula dönüştü, bir kısmı kapandı. Şu anda özel okula dönüşen, dönüşmekte olan ve dönüşmek için başvuran okullar bulunmaktadır. Dershanelerden dönüşen özel okullara esnek kriterler getirildiği için söz konusu okulların bir kısmında ne sosyal alanlar, ne spor salonu, ne kütüphane var. Hatta bir kısmı apartman dairelerinde eğitim-öğretim veriyor. Kısacası dershaneler kâğıt üstünde kapatılsa da aslında sadece isim değiştirmişti, adeta okullar dersaneleşmişti. Peki, buradan soruyoruz: Özel okula dönüşen dershaneler ne yapacaktır, faaliyetlerini ne şekilde sürdürecektir? Bu okullara kayıt yaptıran, parasını yatıran ancak devam etmek istemeyen öğrencilerin durumu ne olacaktır? Örneğin yüksek puanla girdiği Anadolu Lisesindeki kaydını alarak, üniversite sınavına hazırlanmak için dershaneden dönüşen bir özel okula kayıt yaptıran öğrenci ne yapacaktır? Milyonlarca öğrenci, veli, dershane sahibi, dershane öğretmeni ne yapacağını bilemez durumdadır.”

 

Çalışma Barışı Bozulacaktı

“MEB´in bu kararın ardından acil bir düzenleme yapması ve kimseyi mağdur etmemesi gerekmektedir. Hükümet ve MEB eleştirilerimizi göz ardı etmeseydi, dershanelerin bu ülkede ihtiyaç olduğunu bile bile dershaneleri kapatmasaydı, bugün bunlar yaşanmayacaktı. Güçler savaşının, inatlaşmanın fayda getirmediği, gündemi boşuna meşgul ettiği, dershaneleri, öğretmenleri, öğrencileri mağdur ettiği görülmektedir. Dershane öğretmenlerinin MEB kadrolarına KPSS´siz atanması ile ilgili maddenin de iptal edilmesi hakkaniyete uygun olmuştur. Zira bu ülkede yüzbinlerce insan öğretmen olmak için KPSS´ye girerken, büyük bir emek ve alın teri dökerken, yüksek puan almasına rağmen atanamazken, dershane öğretmenlerinin KPSS´siz MEB kadrolarına atanması büyük bir haksızlık olacaktı. Üstelik Bakanlığın sözlü sınavla bu öğretmenleri alacağı düşünüldüğünde kadrolarını kendi yandaşları ile doldurması kaçınılmaz olacaktı. Dolayısıyla kimileri KPSS ile öğretmen olurken, diğerlerinin KPSS´siz, adeta havadan inme bir yöntemle öğretmen olması hem çalışma barışını bozacaktı, hem de ciddi bir hak gaspına yol açacaktı.”

 

Kadro Meselesi

“Öte yandan yukarıda da belirttiğimiz gibi, Anayasa Mahkemesi´nin kanunun 4 yılını dolduran okul müdürlerinin görevden alınması ve Bakanlık Merkez Teşkilatı yöneticilerinin görevine son verilmesi ile ilgili maddelerinin iptal edildiği yönünde tarafımıza bilgi ulaşmıştır. MEB kendisine biat etmeyenleri, yapılan yanlışlara, keyfi uygulamalara karşı duranları, farklı ideolojiye sahip olanları, kısacası yandaş, candaş, sırdaş olmayanları elimine etmek ve tüm yönetici kadrolarını kendi yandaşlarından oluşturmak istiyordu. Anayasa Mahkemesi´nin kararı bunun artık mümkün olamayacağı anlamına gelmektedir. AYM de AKP iktidarının ihdas ettiği sistemin hukuksuzluğa, adam kayırmaya, usulsüzlük ile koltuk doldurmaya, işi ehline vermediğine yol açtığını görmüş ve düzenlemeyi iptal etmiştir. Çok merak ediyoruz; bu kanunu ihdas edenler, “Anayasa Mahkemesi´nin kararını tanımıyoruz” diyecek midir? Danıştay kararlarını, İDDK kararını tanımayanlar, Anayasa Mahkemesi´nin kararını da mı tanımayacaktır? ‘İstediğim kişilerle çalışırım´, ‘ben yaptım oldu´, ‘kimse bana kafa tutamaz´, ‘adamına göre muamele yaparım´ diyerek, kafasına göre kanun çıkaranlar, mahkeme kararlarını uygulamamak için bin bir dereden su getirenler kazdıkları çukura düşmüştür.”

 

Gasp Edilen Haklar

“Bundan sonraki süreçte ne yapılmalıdır? Bu konuda siyasal iktidar, ‘bana tanınan kanuni süre var´ ya da ‘ kanun değişikliği yapacak milletvekili sayısına sahip değilim´ dememeli ve tüm siyasi partilerle görüşerek, herkesi rahatlatacak yeni bir düzenlemeyi ivedilikle ihdas etmelidir. Konu ile ilgili ortaya bir mutabakat metni ortaya konulmalıdır. Bunun için yeni bir Hükümet kurulmasına gerek yoktur. Çünkü ortadan 100 bin kişinin gasp edilen hakları söz konusudur. Yandaş kayırmayı, emir kulu ordusu yaratmayı, hak ve hukuk gaspını merkezine alan bu kanun çerçevesinde çıkarılan Yönetici Atama Yönetmeliğine göre yapılan tüm atamalar iptal edilmelidir. Ayrıca adaletin yerini bulması için Anayasa Mahkemesi´nin kanunu iptal edip, etmediğine bakmaksızın, hakkı gasp edilen tüm eski okul yöneticileri, Bakanlık Merkez Teşkilatı yöneticileri ve taşrada mağduriyete uğrayan il milli eğitim müdürleri, il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürleri görevlerine hemen iade edilmelidir. Bundan sonraki süreçte de okul yöneticiliği koltuklarına sadece yazılı sınav puanı ile atama yapılmalıdır. 4 yılını dolduran okul yöneticilerinin görevine son verilmesi şeklindeki saçmalıktan da okullarımız kurtarılmalıdır. Ayrıca sağlam bir yönetici atama sistemi ihdas edilmelidir. Türk Eğitim-Sen olarak konunun en yakın takipçisiyiz. Bundan sonra Türkiye´de hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı çok açıktır. Her kim ki kendisini kanunların üzerinde görürse, eleştirilere, tepkilere gözünü, kulağını kapatırsa, hak yemeyi, adaletsizliği kılavuzu yaparsa hak duvarına çarpacaktır.”Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Öğretmen Gözüyle Açıklama
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Son Yorumlananlar
“Bütün teşkilatlar gözden geçirilecek”
Bence gidicisiniz boşuna uğraşmayın halk oy vermiyor büyükşehirleri kaybettiniz eski oylarınızda kalmadı küçük şehirlerde doğu ve güneydoğuda oy vermezse ampül patlar..
Rüzgâra karşı yarışacaklar
Rüzgara karşı yarışacaklar Kırıkkale´nin rüzgar haritasını bilip temi yarışacaklar acaba. Çünkü Türkiye rüzgar haritasında Kırıkkale verimsiz ya da yetersiz olarak gözüküyor.
FRENCE KOYUNLARI KESKİN’DE
İlde defransız üç adet koç almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz? Hayırlı işler.
Emniyet Müdürü Çorumlu:
Direkler yola engel oldu…!
Karakeçili belediyesinde yapılan çalışma Ankara yolu çalışması değil.her gönüllü yıkım izni vermedi bizim evin bir kısmuının yıkılmamasıkararı olduğu halde Debrem dayanaksız tehlikeli bina koydu adını yıktı.Betonarme dükkanı yıktı parasını halen verecek resmi bedelalcagımız varşu anda yaptırdıgıyol hiç bir özelliği olmayan ve karakeçiliye hiç bir şey kazandırmayacak. ankaradan gelen kaman yolundan karakeçiliye giremiyoruz kaman otobüsleri yol bozuklugundan 1 senedir içeri giremiyor. yatırımını ölü yola yapıyor neye hizmet ediliyor onu anlamadık.
Kırıkkale üç gün boşuna mı susuz kaldı?
halkın belediye hakkındaki sıkıntılarına tercuman olmuşsunuz tebrik ediyorum
Kırıkkale üç gün boşuna mı susuz kaldı?
Hemşerim kırıkkalenin kaderi bu çalışkan aklı başında bir belediye başkanı gelmiyor ki öncekilerde aynıydı şimdide aynı anca park böcek boş işler peşindeler..
Vatandaş dondu!
kombiye su basarsın en az 3 ay 5 ay ay su basılmaz
Dolmuş ücretlerine zam!
Ya kardeşim kırıkkale gibi bir yerde hemen hemen yenişehir ve osmangazi tarafları hariç heryerine yürüyerek gidilebilen bir şehirde 2 lira 2.25 lira nedir bırakın allahınızı severseniz büyükşehir olsa çok mesafe götürse anlarım ama yazık günah..
Şehir üç gün susuz kaldı!
Yaptılar ya hatları yenilemek yok nereye kadar götürürse anlayışı hakim bıktık adam gibi belediye başkanı gelsin..
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kirikkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
02:55 05:10 12:58 16:57 20:28 22:23
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Ahirette seni kurtaracak bir eserin olmadığı takdirde fani dünyada bıraktığın eserlere kıymet verme.

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ