Anahtar Kelimeler: Teşvikler devam etsin
  • Cumartesi 40 ° / 23 ° Güneşli
  • Pazar 37 ° / 22 ° Güneşli
  • Pazartesi 37 ° / 20 ° Güneşli

Teşvikler devam etsin

Teşvikler devam etsin


1019 tarihinde SGK tarafından Kırıkkale´de indirim uygulandığını açıklayan Kırıkkale Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ferman Aldemir, "Bu indirimin 2020 tarihin dede devam etmesi gerekir? dedi.


ESNAF BEKLENTİ İÇİNDE
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bütün illerde yüzde 5´lik bir indirim uygulandığını açıklayan Kırıkkale Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ferman Aldemir, teşvikte öncellikli illerde bunun yüzde 6 ek indirim uygulandığını bu indirimler arasında Kırıkkale´nin de bulunduğunu, 31.012.2019 tarihi itibari ile bu indirimin sonlandırıldığını, esnafın büyük beklenti içinde olduğunu ve 2020 yılında da indirimin devam etmesinin gerektiğini söyledi.

DAHA ÖNCE İNDİRİM OLMUŞTU
Ferman Aldemir, ?Ekonomik gelişmişlik endeksi düşük olan illerde üretim ve istihdamı artırmak amacıyla 6486 sayılı Torba Kanunla 5 puanlık sigorta primi Hazine desteğine ilave olarak prime esas kazanç alt sınırı üzerinden 6 puana kadar ilave prim indiriminden yararlanmaktaydı. Türkiye kapsamında da 51 il ve ilçelerde bu destek imkanını kullanmakta olup indirimden faydalanma süresi 31/12/2019 tarihi itibari ile sona ermiştir. " 2018 yılında biten teşvik 1 yıl uzatılarak 2019 yılında da faydalanıldığına dikkat çeken Aldemir, ?2013 yılında başlayan teşvik süreleri en son 25/12/2018 tarihli Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile 31.12.2019 tarihine kadar 1 yıl süre ile uzatılmıştı. 2020 yılında, asgari ücrette yaşanan yüzde 15´lik artışın yanı sıra, yüzde 6 teşvik iptali ile toplam maliyet artışı işverenler için yüzde 21 olacaktır. 2020 yılında yüzde 6 teşvik indiriminin devam etmemesi halinde işverenlere kişi başı 176,58 TL ek yük gelecektir."

UZAMA BEKLENİYOR
Sözlerine devam eden Aldemir, ?2019 yılından 2020 yılına geçtiğimizde yüzde 15´lik asgari ücret artışı, asgari ücret desteğindeki 75 TL´lik azalış ile birlikte yüzde 6 indirim uygulanmaması halinde bir sigortalı için işveren tarafından ödenecek prim tutarı 2020 yılında 353,50 TL daha fazla olacaktır. Teşvik uygulanan il ve ilçeler sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi en düşük yerler olarak belirlendiğinden; üretim ve istihdamın devamlılığını sağlamak için teşvik süresinin uzatılmasına kararı verilmesi işverenler açısından büyük önem arz etmektedir. Ocak ayı SGK Bildirgesi 23 Şubat´ta verilecek olup işverenlerin ocak ayında %6´lık indirimden yararlanabilmesi için düzenlemenin acil olarak yayınlanması gerekmektedir. Pek çok uygulama son dakika uzadığı için yüzde 6 teşvik konusunda da uzama beklenmektedir. İlgililerin eğer bir uzama söz konusu değil ise bunu ifade etmeleri SGK işlemlerinin son dakikaya bırakılmaması için önem arz etmektedir. 51 ilde SGK bildirgeleri bu beklenti nedeniyle onaylanamamaktadır.Meslektaşlarımız son dakika bir değişiklik olabilmesi ihtimali nedeniyle işverenlerin hak kaybına uğramaması için Ocak SGK bildirgelerini onaylamamaktadırlar. Muhasebeci, Mali Müşavirler bu bildirgeleri son dakika onayladıkların da ise sistemsel sorunlar oluşabilecektir. %6 teşvik konusunda yaşanan belirsizliğin giderilmesini bekliyoruz? dedi.