Anahtar Kelimeler: etkili
  • Salı 39 ° / 22 ° Güneşli
  • Çarşamba 39 ° / 22 ° Güneşli
  • Perşembe 41 ° / 23 ° Güneşli

Zira don etkili

Kırıkkale'de meyve bahçesi olan üreticiler gece ve gündüz arasındaki ısı farkının çok olmasından dolayı zirai don endişesi yaşarken, Ziraat Odası Başkanı Orhan Öztürk, mağdur olmaması için tarım sigortası yapması konusunda uyardı.

UYARILAR YAPILDI

Don kuraklığı ve fizyolojik kuraklığın iyi ayırt edilmesi gerektiğini söyleyen ve çiftçiyi bu konuda bilinçlendirmek için açıklamalarda bulunan Öztürk,  “Don kuraklığı olayı toprak 0 santigradın altına düştüğü andan itibaren donan madde genleşiyor ve genleşince de burada don kuraklığı dediğimiz hadise gerçekleşmiş oluyor." Çiftçilerin mutlaka meteorolojiye kulak vermesi gerektiğini de hatırlatan Öztürk, “Meyve çiçeklerini  korumak için ise en çok başvurulan yöntem naylona sarma yöntemidir. Bu yöntem ile ağaçların  tamamını bir naylon poşet yardımı ile bağlanır ve kardan ve dondan korumak amaçlanır.

NELER YAPILMALI?

Bu sayede hem zarar görecek kısımlar korunmuş oluyor hem de naylon içerisinde kapalı kalan alanın sıcaklığı dışarıya göre biraz daha ılıman oluyor. Bu da bitkinin don olayı ile karşılaşmasına bir kalkan görevi görüyor. Bir başka yöntem ise ateş yakma yöntemidir. Bu yöntemde ise kontrollü bir şekilde etrafa zarar vermeyecek düzeyle ateşlerin yakılması ile düşen sıcaklığın ağaçların odluğu bölgede yükseltilmesi hedefleniyor. Böylelikle ısınan ortamdan dolayı meyve ağaçları don olayından çok etkilenmiyorlar. Bununla beraber bitkileri bol sulamak da oldukça etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor."dedi.

KORUMA OLMALI

Pratik ve bilimsel anlamda dondan korunmak için iki ayrı yöntemi tavsiye ettiklerini belirten Öztürk, “Birincisi aktif bir diğer ise pasif yöntem. Sera ortamı oluşturursanız radyasyon etkisinden dondan bitkiyi, koruyabilirsiniz. Rüzgar gülü pervane sistemi vantilatör ile havayı karıştırabiliriz. Havayı karıştırdığınız zaman sıcak hava ile soğuk havayı alt üst etmiş olursunuz. Böyle olunca da bitkiyi dondan korumuş olursunuz. Çiftçimize don uyarısı verilmeden önce arazideki bitkileri sulamalarını tavsiye ediyoruz. Sulama yaparsanız su soğuğu çeker ve böylece bitkiyi dondan korumuş olursunuz. Bitkiyi özellikle dona karşı koruyabilmek için gübreleme yapmak önemli bir faktör özellikle fosforlu ve potasyumlu gübre uyguladığı zaman bitkiyi dona karşı korursunuz” şeklinde konuştu.